با فکر مناسب به موفقیت برسید

صفحات سایت

ابر برچسبها

آمار سایت
خلاقیتی که نیاز به خلاقیت دارد ؟

وقتی خود خلاقیت هم تبدیل به یک کلیشه می شود ! برخی چیزها به  عنوان  فکر خود ش تابو می شود  و شکستن این تابوها خودش تا بو می شود  مطلب زیر این موضوع را نشان میدهدخلاقیت یا Creativity اگر چه مفهوم جدیدی نیست و در همیشه تاریخ همراه بشر بوده است، اما هیچگاه به عنوان یک «مد» به اندازه‌ی این روزها، رواج نداشته است.

جالب اینجاست که از زیر مجموعه‌های دانش تصمیم گیری و حل مسئله، هیچ حوزه‌ای هم به اندازه خلاقیت، از نبودن خلاقیت رنج نبرده است. کافی است لغتهایی مانند ایده یا خلاقیت را در اینترنت جستجو کنید تا ببینید که عموماً برای نمایش ایده نو و خلاقیت، هنوز از همان ایده‌ی قدیمی لامپ استفاده می‌شود! کمتر اسلایدی را در حوزه خلاقیت و نوآوری و ایده پردازی می‌توانید ببینید که در آن، انبوهی از لامپ‌های سالم و شکسته و روشن و خاموش، مورد استفاده قرار نگرفته باشد!

خلاقیت در حل مسئله و تصمیم گیری

حالا می‌توانید چشمهای خود را ببندید و یک کتاب در مورد خلاقیت و حل مسئله، از ویترین یک کتابفروشی، در هر کجای جهان که علاقه دارید بردارید.

خلاقیت در حل مسئله و تصمیم گیریاحتمالاً برای شما توضیح می‌دهند که خلاقیت یعنی خارج از چارچوب فکر کردن و بعد تصویر زیر را به شما نشان می‌دهند و از شما می‌خواهند که بدون برداشتن قلم از روی کاغذ، چند پاره خط متصل رسم کنید که از روی همه‌ی نقاط یک شکل بگذرد.

طراحی سوال (شاید هم مدرس کارگاه خلاقیت شما!) با هیجان پس از مدتی تلاش مخاطب، هیجان زده، تصویر دومی را به من و شما نشان می‌دهد و توضیح می‌دهد که «در چارچوب فکر نکنید و می‌توانید پاره خط‌ها را به نقاط تصویر محدود نکنید». شاید هم با هیجان در اینجا، جمله معروف Think Outside The Box را برای شما تفسیر کند!

خلاقیت در حل مسئله و تصمیم گیری با استفاده از مثالهای غیرخلاقانه قدیمی

 تا زمانی که خلاقیت را به تصاویری مانند لامپ و جملات شعارگونه‌ محدود کنیم، بعید است کارکردی غیر از کارکرد نمایشی برای ما در زندگی شخصی و سازمانی داشته داشته باشد.

شاید بتوان گفت یکی از ریشه‌های ناتوانی ما در تصمیم گیری و حل مسئله، نداشتن ذهن خلاق و دوری از فضای خلاقیت ذهنی است.

thinks-out-of-box

خلاقیت در حل مسئله و تصمیم گیری، قرار نیست چیزی شبیه شعبده بازی باشد. بلکه قرار است به ما کمک کند که فارغ از عادت‌های رفتاری و تحلیلی خود، به مسائل نگاه کنیم و یک مسئله را همیشه با یک ابزار ثابت و به یک شیوه قدیمی، حل نکنیم. همان تعبیر زیبای اینشتین که می‌گوید:

من همیشه از انسانهایی تعجب می‌کنم که یک اشتباه را هزاران بار تکرار می‌کنند و هر بار منتظر دیدن نتیجه متفاوتی هستند.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic